EGZAMIN z języka biznesowego, nazywany: BEC = Business English Certificate 

Wyróznia się trzy egzaminy na roznych poziomach trudnosci: preliminary, vantage oraz higher /zaczerpnięte z British Council/:

Prliminary:

Cambridge English: Business Preliminary jest znany także pod nazwą Business English Certificate Preliminary (BEC Preliminary). To pierwszy z serii trzech egzaminów Cambridge English z języka angielskiego biznesowego. Certyfikat uzyskany z tego egzaminu poświadcza pracodwacom, że potrafisz posługiwać się angielskim w codziennych biznesowych sytuacjach. Poziomem trudności odpowiada egzaminowi Cambridge English: Preliminary (PET), ale skupia się na języku biznesowym, nie ogólnym.

Poziom egzaminu: Intermediate (Ponadpodstawowy) = B1 wg Poziomów Rady Europy

Aby przystąpić do egzaminu, powinieneś umieć:

  • nadążać za krótką telefoniczną rozmową lub rozmową o sprawach biznesowych
  • omawiać praktyczne zadania biznesowe, takie jak zamówienia lub odpowiedzi na zapytania klientów
  • napisać krótki rzeczowy list lub e-mail w sprawach firmowych.

Egzamin Cambridge English: Business Preliminary składa się z trzech części: W jednym dniu zdajesz części: Reading & Writing (czytanie ze zrozumieniem połączone z pisaniem) i Listening (słuchanie). Najczęściej do części ustnej przystępuje się w innym dniu. Egzamin ustny zdajesz w obecności w dwóch egzaminatorów i innego kandydata.

CAMBRIDGE ENGLISH: BUSINESS PRELIMINARYREADING AND WRITINGLISTENINGSPEAKING
Czas trwania1 godz. 30 min.40 min.12 min.
Punkty (% z całości)50%25%25%

BEC Vantage:

Cambridge English: Business Vantage jest znany także pod nazwą Business English Certificate Vantage (BEC Vantage). To drugi z serii trzech egzaminów Cambridge English z języka angielskiego biznesowego. Certyfikat uzyskany z tego egzaminu poświadcza, że posługujesz się angielskim w środwisku biznesowym. Poziomem trudności odpowiada on egzaminowi Cambridge English: First (FCE), ale skupia się na języku biznesowym, nie ogólnym.

Poziom egzaminu: Upper Intermdiate (Średniozaawansowany) = B2 wg Poziomów Rady Europy

Dla kogo jest ten egzamin?

O egzaminie tym pomyśl wtedy, jeśli chcesz udowodnić pracodawcom, że angielski znasz na tyle dobrze, by pracować w anglojęzycznym środowisku. Przygotowanie do egzaminu BEC Vantage podniesie Twoją pewność siebie, jeśli chodzi o umiejętności językowe niezbędne w osiągnięciu sukcesu w międzynarodowym biznesie.

Aby przystąpić do egzaminu powinieneś umieć:

  • rozumieć treść raportów i listów biznesowych
  • wyrażać swoją opinię lub prowadzić dyskusję na temat rzeczowych kwestii
  • przedstawić krótką prezentację i napisać wstępną ofertę.

Egzamin składa się z czterech części. W jednym dniu zdajesz części: Reading (czytanie ze zrozumieniem), Writing (pisanie) i Listening (słuchanie). Najczęściej do części ustnej przystępuje się w innym dniu. Egzamin ustny zdajesz w obecności w dwóch egzaminatorów i innego kandydata.

CAMBRIDGE ENGLISH: BUSINESS VANTAGEREADINGWRITINGLISTENINGSPEAKING
Czas trwania1 godz.45 min.40 min.14 min.
Punkty (% z całości)25%25%25%25%

 BEC Higher 

Cambridge English: Business Higher jest znany także pod nazwą Business English Certificate Higher (BEC Higher). To trzeci (ostatni) z serii trzech egzaminów Cambridge English z języka angielskiego biznesowego. Certyfikat uzyskany z tego egzaminu poświadcza, że pewnie posługujesz się angielskim w środowisku biznesowym. Poziomem trudności odpowiada on egzaminowi Cambridge English: Advanced (CAE), ale skupia się na języku biznesowym, nie ogólnym.

Poziom egzaminu: Advanced (Zaawansowany) = C1 wg Poziomów Rady Europy

Dla kogo jest ten egzamin?

O egzaminie tym pomyśl, jeśli chcesz dalej rozwijać swoje umiejętności językowe w ramach angielskiego profesjonalnego. Certyfikat z egzaminu BEC Higher potwierdza, że płynnie posługujesz się angielskim w wymagającym anglojęzycznym środowisku międzynarodowego biznesu.

Aby przystąpić do egzaminu, powinieneś umieć:

  • brać aktywny udział w spotkaniu biznesowym, wyrażać opinie i omawiać punkt widzenia
  • rozumieć większość korespondencji biznesowej i raportów
  • pisać szczegółowe oferty i listy.

Egzamin składa się z czterech części. W jednym dniu zdajesz części: Reading (rozumienie czytanego tekstu), Writing (pisanie) i Listening (Słuchanie). Najczęściej do części ustnej przystępuje się w innym dniu. Egzamin ustny zdajesz w obecności w dwóch egzaminatorów i innego kandydata.

CAMBRIDGE ENGLISH: BUSINESS HIGHER (BEC HIGHER)READINGWRITINGLISTENINGSPEAKING
Czas trwania1 godz.1godz. 10 min.40 min.16 min.
Punkty (% z całości)25%25%25%25%